Artykuły prasowe

Prezes Sądu Najwyższego: Sędziowie zarabiają za mało; Zmiany w wynagradzaniu sędziów

Sąd Najwyższy

Pensja sędziego musi być na tyle wysoka, aby zapewnić mu odpowiedni prestiż w społeczeństwie, mówi I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

 

 

http://finanse.wp.pl/kat,1013819,title,Polscy-sedziowie-zarabiaja-za-malo,wid,16672372,wiadomosc.html

 

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-prezes-sadu-najwyzszego-sedziowie-zarabiaja-za-malo,nId,1440752

 

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Polscy-sedziowie-zarabiaja-za-malo,wid,16671867,wiadomosc.html

 

[więcej]

Sędzia Karolina Sosinska: bieda nigdy nie jest wyłącznym powodem odebrania dzieci

zdjecie do art sosinska2Żaden sąd rodzinny nigdy nie odebrał dziecka rodzicom tylko z powodu niedostatku czy biedy - podkreśla w rozmowie z PAP sędzia Karolina Sosinska. Według statystyk z ponad 77 tys. tys. dzieci przebywających w pieczy zastępczej tylko 1 proc. trafiło tam m.in. z powodu ubóstwa.

Dyskusja na temat odbierania dzieci biologicznym rodzicom rozgorzała na nowo po tym, jak przed tygodniem w Centrum Interwencji Kryzysowej w Suwałkach popełnił samobójstwo 16-latek, który miał trafić do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego.

 

[więcej]

Sprawy rodzinne na przykładzie sądów warszawskich

Anna Krzyżanowska 28.03.2014

wykres

Ustawodawca nadal nie znalazł rozwiązania, które pozwoliłoby skutecznie egzekwować sądowe orzeczenia dotyczące kontaktów z dziećmi.

Zgodnie z art. 1131 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z opiekunów, sposób utrzymywania z nim kontaktów przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W przypadku jednak braku ich porozumienia o kontaktach rozstrzygać ma sąd.

Tyle teoria. W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że ustalone w taki sposób kontakty nie są realizowane.

[więcej]