Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia – Prawa Dziecka Oczami Dzieci – spotkanie z Małżonką Prezydenta RP Panią Anną Komorowską, zwiedzanie Belwederu, Sejmu RP, Centrum Nauki Kopernik

KPRP_20141203_PM_546Szanowni Państwo,

na wstępie zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości wydrukowania przez wszystkich Państwa dyplomu uczestnictwa w Konkursie i jego przekazanie dzieciom, które przesłały swoje prace plastyczne na Konkurs. W ten sposób uhonorujemy nie tylko laureatów Konkursu, ale i pozostałych uczestników, którzy w pełni na to zasłużyli, gdyż poziom prac w poszczególnych kategoriach wiekowych był wyrównany.

 

Wzór dyplomu załączony jest na końcu poniższej strony. Wystarczy pobrać plik, wydrukować i wpisać imię oraz nazwisko dziecka.

  


 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu, którzy przyczynili się do sukcesu Konkursu, szczególnie nauczycielom, którzy zechcieli włączyć się w propagowanie praw dziecka i zapoznali dzieci z ich prawami. Zaangażowanie dzieci w przygotowanie samodzielnych prac plastycznych utrwaliło w ich świadomości znajomość tych praw.

 

Doceniając wkład środowiska nauczycielskiego, zaprosiliśmy nauczycieli poszczególnych laureatów, aby uczestniczyli w uroczystościach związanych z rozstrzygnięciem Konkursu.

 

Spotkanie z udziałem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej odbyło się w Belwederze w dniu 3 grudnia br.

 

KPRP_20141203_PM_316-2Wszyscy laureaci przybyli na uroczystość wraz ze swoimi rodzicami. Podczas, gdy prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia – sędzia Karolina Sosinska prezentowała, w Sali Zielonej Belwederu, Małżonce Prezydenta RP Pani Annie Komorowskiej zwycięskie prace, a Pierwsza Dama RP wręczała laureatom pamiątkowe dyplomy, to jednak nauczyciele, którym należały się szczególne podziękowania, zajęli zaszczytne miejsce obok swoich wychowanków.

 

 

„Pierwsza Dama gratulując laureatom konkursu zauważyła, że niezwykle istotne jest to, że poruszane w pracach kwestie praw dzieci są tematem dotyczącym dzieci na całym świecie. Anna Komorowska przypomniała, że w tym roku obchodzone jest 25-lecie Konwencji o Prawach Dziecka, a konkursowe prace znakomicie wpisują się w ten jubileusz. Do konkursu nadesłano ponad 17 tysięcy prac. – To dowód na to jak ważny i żywy jest ten temat wśród wszystkich Rodaków. Gratuluję Jury, że sprostało tak trudnemu zadaniu jakim z pewnością było wyselekcjonowanie spośród tak wielu tylko 12 prac- powiedziała Małżonka Prezydenta.

 

Anna Komorowska pogratulowała stowarzyszeniu Pro Familia wspaniałej inicjatywy a rodzicom i nauczycielom podziękowała za wspieranie i inspirowanie młodzieży.”

 

 

KPRP_20141203_PM_327Po wystąpieniu Pierwszej Damy  głos zabrała sędzia Karolina Sosinska. Pani Sędzia w imieniu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia podziękowała Małżonce Prezydenta RP Pani Annie Komorowskiej za wsparcie Honorowym Patronatem akcji Sędziowie Rodzinni Dzieciom, w ramach której odbył się konkurs Prawa Dziecka Oczami Dzieci.

 

Zwróciła uwagę, że zaangażowanie sędziów, Zarządu i członków Stowarzyszenia Pro Familia w upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka zaowocowało wpływem 17 197 prac konkursowych. Jest to niespotykany dotychczas w Polsce efekt. Na podobne ogólnopolskie konkursy organizowane przez poszczególne resorty, Sejm RP czy Komisję Europejską wpływa ok. 1300 – 3000 prac plastycznych.

 

Podziękowała nauczycielom za zaangażowanie w kształtowanie prospołecznych postaw dzieci. Złożyła gratulacje rodzicom i życzenia dalszych radości z osiągnięć ich pociech.

 

Pogratulowała również dzieciom, w pierwszej kolejności laureatom Konkursu pięknych prac, ale również wszystkim biorącym udział w Konkursie. Wszystkie bowiem nabyły bezcenną wiedzę o swoich prawach, którą teraz i w przyszłości będą mogły dzielić się z rówieśnikami, ale również dorosłymi.

 

KPRP_20141203_PM_448-2Pani Sędzia podkreśliła, że wręczone pamiątkowe dyplomy za kilka, kilkanaście lat mogą stanowić impuls do wspominania dzisiejszego wydarzenia. Należy mieć nadzieję, że będzie on przypomnieniem istoty Konkursu, czyli upowszechniania wiedzy o prawach dziecka wśród najmłodszych oraz stosowania tych praw przez dorosłych.

 

 

Następnie Pierwsza Dama otrzymała od Pani sędzi Sosinskiej kwiaty, a Pan Janusz Stawiarski – dyrektor Wydawnictwa Rodzina i Prawo – w imieniu członków Komitetu Honorowego Konkursu wręczył  Małżonce Prezydenta RP pamiątkowe podziękowania, pod którymi podpisali się:

 

 

Cezary Grabarczyk – Minister Sprawiedliwości,

Joanna Kluzik – Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej,

Prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego,

Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka,

Prof. dr hab. Roman Hauser – Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa,

Andrzej Seremet – Prokurator Generalny,

Anna Andrzejewska – Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny

oraz

Janusz Stawiarski – Dyrektor Wydawnictwa Instytutu Badań DNA, kwartalnik Rodzina i Prawo

 

KPRP_20141203_PM_302-2W trakcie pobytu w Belwederze wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni przez Małżonkę Prezydenta RP do zwiedzenia rezydencji. Uczestniczyli także w przygotowanym poczęstunku w Sali Jadalnej. Pierwsza Dama RP podpisywała dyplomy, rozmawiała z dziećmi, opiekunami i nauczycielami. Wizyta w Belwederze trwała niemalże 2 godziny.

 

Tego samego dnia dzieci, opiekunowie i nauczyciele zwiedzili jeszcze Sejm RP oraz Centrum Nauki Kopernik.

 

Laureaci otrzymali drobny podarunek od Kancelarii Prezydenta RP oraz nagrody rzeczowe od Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia – książkę i grę edukacyjną z kilkudziesięcioma planszami rozgrywek rozwijających logiczne myślenie.

 

Wyboru prac plastycznych dokonali członkowie Jury:

 

  • kategoria wiekowa powyżej 13 lat

 

– dr Piotr Rypson – krytyk sztuki, historyk literatury i kultury wizualnej, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), wykładowca m.in. Rhode Island School of Design, Miami Ad School.

 

 

 

  • kategoria wiekowa 11-13 lat

 

– Hanna Wróblewska – historyk sztuki, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

 

 

  • kategoria wiekowa 6-10 lat

 

 – Ryszard Grzyb – malarz, poeta, grafik, którego obrazy znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta.

 

– Witold Popiel – artysta malarz, uczestniczył w licznych wystawach w kraju i za granicą m.in.: Warszawa (Zachęta, Art, Kordegarda, i in.), Sztokholm, Maastricht, Ateny, Helsinborg, Petersburg, Linz czy Osaka.

 

– Teresa Starzec – malarka i graficzka, od dziewiętnastu lat prowadzi wraz z mężem prywatną szkołę rysunku i malarstwa, prace artystki znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, Worpsweder Archiv w Worpswede, Country Council w Mariestad, British Museum w Londynie.

 

 

 

 

 

 

KPRP_20141203_PM_605

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KPRP_20141203_PM_268-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KPRP_20141203_PM_629

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jas Belweder Konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POBIERANIE DYPLOMU UCZESTNIKA KONKURSU  (pdf) – wystarczy kliknąć na dyplom i zostaniecie Państwo przekierowani na stronę Dropbox, skąd należy pobrać plik i wydrukować, ustawiając dopasowanie obszaru wydruku do strony A4 Dyplom dla uczestnika wzór

« Powrót